Rzeczy o których należy wiedzieć kupując działkę

Inflacja nadal wysoka, sytuacja polityczna również nie należy do stabilnych, dlatego wiele osób wciąż zwraca się w kierunku inwestycji w nieruchomości.

W jednym z poprzednich wpisów pisałam już o ważnych pytaniach do sprzedających mieszkania, w tym wpisie skupię się na ważnych aspektach które należy wziąć pod uwagę, planując zakup ziemi.

Zasady te są istotne zarówno gdy kupujemy ziemię na własny użytek, jak i inwestycyjnie.

  1. Pierwszą, najważniejszą kwestią na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest przeznaczenie ziemi. Jeżeli ziemia jest według przyznanej jej kategorii gruntem rolnym i według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni jest działką rolną, musimy liczyć się z prawem pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w momencie zawierania umowy sprzedaży, o ile kupując działkę nie jesteśmy rolnikami. Więcej na ten temat możecie poczytać w zamieszczonych linkach poniżej. Jeżeli według Planu Zagospodarowania Przestrzennego działka jest przeznaczona pod zabudowę/na cele inwestycyjne, to nie jest z definicji nieruchomością rolną. Wtedy bez problemu, niezależnie od wielkości działki, możemy ją kupić nie będąc rolnikami i bez obawy o to, że będziemy musieli prowadzić na niej działalność rolniczą. Ważne, by mieć wydaną decyzję o warunkach zabudowy dla zakupionej działki o ile nie kupujemy działki typowo pod zasiew.

https://www.farmer.pl/finanse/jak-kupic-dzialke-rolna-nie-bedac-rolnikiem,107376.html

https://www.kowr.gov.pl/ukur/pierwokup-i-nabycie/pierwokup-i-nabycie-nieruchomosci-rolnych

  1. Czy działka ma podłączenie do mediów/media znajdują się w drodze/ w niewielkiej odległości od działki? Aspektem, który znacznie podnosi wartość działki inwestycyjnie, ale i jest bardzo ważna gdy planujemy budowę własnego domu, jest dostęp do mediów. Najczęściej media takie jak prąd, gaz, czy woda, znajdują się w drodze dojazdowej do działki, czasem już same działki mają do nich doprowadzenie. Warto zwrócić uwagę na to, jak blisko w stosunku do naszej działki media się znajdują. Warto także zastrzec sobie w akcie notarialnym sprzedaży prawo do wykonania wszelkich niezbędnych robót celem doprowadzenia mediów do działki tak, by poprzedni właściciel nie miał z tego tytułu do nas żadnych zastrzeżeń.
  1. Jak wygląda okolica i co znajduje się na naszej działce? Czy w bliskiej odległości nie znajdują się np. wiatraki? Generują one spory hałas, co może wpłynąć na komfort życia w okolicy. Jak wygląda sąsiedztwo, jak bliskie jest? Czy okolica ma dostęp np. do lasów, parków? do niezbędnej do życia infrastruktury w niewielkiej odległości? Zakładam, że celem większości inwestorów w działki jest zakup pustej, możliwie równej powierzchniowo działki. Należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma na niej hydrantów lub słupów energetycznych. Każdy taki element może powodować konieczność zachowania odległości od niego planując budowę, co może być czynnikiem przesądzającym decyzję o zakupie w przypadku małej działki. Więcej na ten temat możecie poczytać np. tu:

https://www.money.pl/gospodarka/jak-bezpiecznie-wybudowac-dom-z-linia-wysokiego-napiecia-na-dzialce-6726946000600032a.html

  1. Uregulowane kwestie prawne. Kupując działkę, tak jak w przypadku każdej innej nieruchomości, musimy dokładnie sprawdzić wszystkie kwestie prawne dotyczące jej stanu. Przede wszystkim należy sprawdzić zobowiązania i służebności w dziale III Księgi Wieczystej. Jeśli jakieś tam istnieją, należy upewnić się że nie będzie ich w nowo założonej KW, np. wpisując takie oświadczenie w akt notarialny sprzedaży. Można dodać wzmiankę o tym, że ziemia nie należy do majątku firmy i nie znajduje się w ewidencji środków trwałych firmy. Ważne jest by zapoznać się z wymienionym wcześniej Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz z planem geodezyjnym podziału działki, o ile np. kupujemy część gruntu wydzieloną z większej działki.
  1. Pamiętajmy o tym, że musimy dopilnować wyznaczenia podatku gruntowego. Podobnie jak wspominałam we wpisie o podatkach od gruntu, w momencie podpisywania u notariusza aktu sprzedaży nieruchomości to on zakłada nową KW i załatwia formalności w Urzędzie Skarbowym. Do nas natomiast należy zgłoszenie się do Urzędu Miasta/Dzielnicy i wystąpienie o lub też dopilnowanie wyznaczenia płatnego co roku podatku gruntowego.
  1. Rozważ umowę przedwstępną. Zdarzają się sytuacje w których jesteśmy zdecydowani na zakup nieruchomości, ale przeciągają się jeszcze pewne kwestie formalne przez które nie możemy zawrzeć notarialnego aktu sprzedaży. Jest tak np. w przypadku formalności kredytowych. W takich sytuacjach chcąc chronić się przed próbami sprzedaży przez właściciela nieruchomości innemu potencjalnemu nabywcy, warto podpisać umowę przedwstępną. Wpłacony zadatek i jej konstrukcja prawna chroni nas jako nabywców w większym stopniu przed taką sprzedażą i pozwala „zarezerwować” zakup.

To chyba najważniejsze kwestie które były ważne dla mnie osobiście przy zakupie działki, oczywiście jest jeszcze cała lista pomniejszych spraw na które warto zwrócić uwagę.

Tradycyjnie życzę wam udanych transakcji! 🙂

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>