Narzędzia AI dla księgowości

Ostatnie czasy zaowocowały u mnie zainteresowaniem rozwojem technologii który będzie miał wpływ na zawód księgowego.

Jestem ostatnio dosłownie pożeraczem kursów 😀

Ich pochłonięcie nie miałoby jednak większego sensu, gdybym tą wiedzą nie podzieliła się z wami.

Dziś przychodzę więc ze skrótowym omówieniem narzędzi AI które mogą okazać się pomocne w naszej profesji. To streszczenie odnosi się do kursu dostępnego na Udemy, który gorąco wam polecam. Link znajdziecie tu:

https://www.udemy.com/course/artificial-intelligence-for-finance-accounting-auditing/

1.IBM Watson – jest to program dzięki któremu możemy samodzielnie stworzyć sobie bota który dostarcza wiedzy na temat np. naszej organizacji. Program ten ma już kilka lat, ale wydaje się nadal być znany dość niszowo.

W celu stworzenia bota musimy przejść przez szereg ustawień takich jak: ustawienie jego umiejętności, sposobu ich określenia poprzez słowa kluczowe, wprowadzenie do bazy przykładowych pytań użytkownika, stworzenia dialogu między pytaniami i słowami kluczowymi a odpowiedziami bota.

IBM Watson daje możliwość połączenia stworzonego w tym programie bota z narzędziem komunikacyjnym Slack – wystarczy dodać żądany przez program IBM adres URL ze Slacka i uwiarygodnić go tokenem – wszystkie dane są dostępne w ustawieniach komunikatora.

W Watsonie fajne jest to, że bota możemy stworzyć bez kodowania 😊 wystarczy przejść przez odpowiednie kroki w ustawieniach urządzenia do czatowania a na koniec połączyć go ze Slackiem.

Bot w użytkowaniu nie różni się od ChataGPT – my pytamy go o coś co zostało mu przekazane jako wiedza do bazy, a on nam odpowiada. Jego zaletą może być ekskluzywność jego zastosowania kiedy chcemy np. stworzyć bazę wiedzy dla nowych pracowników danej profesji.

2. RapidMiner – to narzędzie analityczne, dzięki któremu możemy badać sentyment odnośnie zjawisk – np. analizować reakcje pod artykułami czy filmikami kopiując opinie, przerzucając je do zewnętrznego dokumentu, np. Excela, i wrzucając do programu.

RapidMiner umożliwia analizę liczbową zarówno pojedynczych słów (np. najczęściej i najrzadziej używanych przez komentujących), jak i odczuć które kierowały nimi pisząc komentarze – np. zgoda z artykułem, brak zgody, ironia, pewność siebie.

Odnosząc ten program do specjalizacji księgowej wyobrażam sobie że mógłby np. analizować kontrakty leasingowe (lub jakiekolwiek inne) szukając w nich informacji na bazie szukanych słów (fraz).

3. Google docs – zdjęcie pisma odręcznego na dysku Google.

Niby bardzo prosta rzecz, ale warto przypomnieć, że zdjęcie znajdujące się na dysku Google, otwierane przez Google docs zostaje przeanalizowane pod kątem tekstu w nim zawartego, proponując jego transkrypcję.

To może się przydać, znowu, w przypadku jakichś starych, trudnych do rozczytania, odręcznie napisanych dokumentów 😉

4. Automation Anywhere – jak sama nazwa wskazuje, narzędzie do automatyzacji procesów 🙂

Zaczynamy od utworzenia zadaniowego bota a potem na zasadzie drzewka decyzyjnego, mówimy mu krok po kroku co ma wykonać. Dzięki temu programowi możemy ustawić np. automatyczne otwieranie przeglądarki czy innych programów w sekwencji jedna po drugiej, czy w odstępach czasowych. Możemy kazać botowi wyszukać w Internecie informacji zawartej w innym pliku, np. dokumencie Excel.

W końcu, możemy na przeróżne sposoby analizować dane – wszystkie opcje znajdują na pasku „Actions” programu 😊 Bota z Automation Anywhere można także połączyć ze Slackiem.

5. MindBridge – to narzędzie umożliwia analizę danych w kontekście audytu.

Dane są analizowane na podstawie tych znajdujących się w systemach księgowych – wszystkich najpopularniejszych systemów ERP, w tym SAP i Oracle.

Analizuje ogólne wartości jak też i poszczególne konta. Zwraca uwagę na wartości nie – zbilansowane, czyli takie które nie mają swoich odpowiedników w postaci księgowań po stronie Dt i Ct.  

Pokazuje, które wartości mogą być wprowadzone ręcznie, a które są wprowadzone automatycznie. Wskazuje na podejrzane/wrażliwe słowa kluczowe, które znajdują się w księgowaniach.

Dzięki wprowadzeniu takich słów do programu, jest on w stanie je wyszukać wśród danych, a my możemy przyjrzeć się np. transakcji podatnej na błąd w księgowaniu (takim słowem może być np. „accrual”).  

W końcu – widzimy w wartościach procentowych obszary ryzyka audytowego – np. bardzo duże wartości środków trwałych.

Możliwa jest analiza w wariantach: General Ledger, Accounts Payable i Accounts Receivable.

Oczywiście jest tego jeszcze dużo więcej (także w przytoczonym kursie), niemniej potraktujcie proszę ten post jako teaser do zgłębiania tematów 😊 Ja na pewno będę to dalej robić – oczekujcie więc dalszych wpisów i postów technologicznych! 😉

Do następnego!

#księgowość #narzędzia #AI #w #księgowości #accounting #technology #future #księgowy #księgowa  #AItools #uczymysię

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>