Jak księgujemy umorzenie (i amortyzację) środka trwałego – prosty przykład 😊

Pamiętacie może jak na obrazku tłumaczyłam czym jest amortyzacja? Jest ona niczym innym jak ulgą podatkową w prowadzeniu działalności.

Amortyzacja jest kosztem podatkowym, czyli tym elementem który obniża nasze przychody, a co za tym idzie – zobowiązanie podatkowe.

By takim kosztem się stała, trzeba jednak poprawnie ją ująć na kontach bilansowych tak, by finalnie trafiła na konto kosztowe o nazwie Amortyzacja.

Pamiętacie zasadę dwustronności księgowań? Generalnie polega na tym, że wartość ujęta po stronie debet (Dt) na jednym koncie musi znaleźć się po stronie kredyt (Ct) na drugim koncie.

Trzymając się tej zasady, zaksięgujmy więc amortyzację. Księgowanie będzie wyglądało w ten sposób:

Środek trwały o wartości początkowej 36000 w założeniu ma być amortyzowany przez 10 lat.
Amortyzacja roczna wynosi więc 3600 (36000/10) PLN, miesięczna : 300 PLN (3600/12).

Na kontach kosztowych, którym w tym przykładzie jest Amortyzacja, księgujemy wartości po stronie Debet (Dt),a w związku z tym potrzebujemy jeszcze strony kredyt (Ct).
Po stronie Ct amortyzację księguje się na koncie bilansowym o nazwie „Umorzenie środków trwałych”.
Zapis dwustronny mamy więc z głowy 😉

Ile będzie wynosić wartość środka trwałego na koniec miesiąca?
36000 – 300 = 35700 PLN.

Kiedy więc ktoś zapyta nas o jego wartość, nie podajemy jedynie zapisu z konta „Środki trwałe” – ale zapis z tego konta pomniejszony o umorzenie (amortyzację).
Prawda że łatwe?

A, gdybyście szukali kont amortyzacji i umorzenia w systemie SAP, umorzenie powinno się znajdować gdzieś w okolicach kont zaczynających się od 17…, natomiast amortyzacja na kontach zaczynających się od 64…. Lub gdzieś w okolicach „6”. Mogę się jednak mylić bo plany kont zapewne różnią się między firmami 😊
Warto w każdym razie wiedzieć, że konta umorzeniowe będą bliżej „1”, natomiast te amortyzacyjne bliżej „6”. Podgląd całego sprawozdania finansowego (a w nim wszystkich kont w planie) zobaczycie w transakcji F.01.

#amortyzacja #księgowanie #księgowość #konta #SAP

Komentarze |1|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>