Blockchain accounting – co to takiego?

LinkedIn uruchomił niedawno sekcję dotyczącą publikacji własnych pomysłów.

Pytanie z tej sekcji pojawiło się u mnie na stronie Z pamiętnika księgowej…, a dotyczyło blockchain accountingu.

Jako osoba lubiąca poszerzać swoją wiedzę złapali mnie na haczyk i zaczęłam zgłębiać wiedzę na ten temat 😊

Na początek zaznaczę, że nie jestem specjalistą od technologii blockchain, ale lubię wyobrażać sobie mechanizmy działania rzeczy. Opiszę więc jak to widzę, bazując na tym, czego się dowiedziałam w temacie.

Blockchain to nic innego jak zdygitalizowana, społeczna sieć zależności. W sieci takiej powiązane ze sobą podmioty mogą wzajemnie wymieniać między sobą informacje niezbędne do automatyzacji funkcjonowania w różnych obszarach działalności. Takimi obszarami mogą być: łańcuchy dostaw, giełda kryptowalut, a nawet księgowość.

Jak może działać blockchain w księgowości?

Wyobrażam go sobie jako dążenie do automatyzacji księgowań u wszystkich stron które uczestniczą w sieci. Dana faktura u powiązanych ze sobą podmiotów może uaktywnić automatyczne księgowania po stronie Dt u jednego podmiotu i po stronie Ct u drugiego. Te same dokumenty pojawiające się u każdego podmiotu w automatyczny sposób aktywują też rekoncyliacje między podmiotami, a także nasze wewnętrzne – np. matchowanie między fakturami i wykonanymi płatnościami (co nawiasem mówiąc już w wielu firmach ma miejsce), transfery intercompany, itp.

W sieci kontakty między firmami będą widoczne dla wszystkich objętych nimi stron, i również mogą generować automatyczne księgowania w tych powiązanych firmach/instytucjach.

Dostrzegam tu jednak kilka słabych punktów:

  1. Poufność danych – z tego co zrozumiałam z wypowiedzi osób poruszających ten temat, wszystkie strony łańcucha będą widziały sposób księgowania każdej ze stron w obrębie danej transakcji/kontraktu. Czy wobec tego wrażliwe dane będą w jakiś sposób szyfrowane/niewidoczne?,
  • Księgowania automatyczne – o ile do prostych faktur zakupowych czy sprzedażowych wyobrażam sobie możliwość ustawienia automatycznych księgowań bez większych problemów, tak obawiam się że w przypadku księgowań problematycznych jak rezerwy czy przedpłaty łańcuch może „wywalać błędy” u wszystkich (może jako księgowi jeszcze się przydamy 😉),
  • Raportowanie na potrzeby urzędów/deklaracje – obawiam się że łańcuch blockchain w księgowości na potrzeby wewnętrzne może sprawdzić się świetnie, jednak na potrzeby urzędów wymagane będą dodatkowe ewidencje przedstawiające dane w „stary, sprawdzony sposób” 😊 myślę również, że taka potrzeba będzie dotyczyła ewidencji na potrzeby deklaracji VAT/CIT – mam jednak nadzieję że się mylę.

A wy – czy słyszeliście o blockchain accountingu? Myślicie że w związku z rozwojem technologii niebawem wejdzie do sposobu prowadzenia ksiąg? A może jakieś elementy tej koncepcji już występują w waszej codziennej pracy?

#blockchain #accounting #futureofaccountancy #whathappensnext #księgowość #coczekaksięgowych #czystracimypracę

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>