Kapitalizacja, czyli zakończenie budowy środka trwałego

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony kapitalizacji, czyli momentu w którym zrobiliśmy wszystkie niezbędne settlementy na AUC i podejmujemy decyzję by został stworzony środek trwały.

Księgowo wygląda to w ten sposób:

Kapitalizację można wykonać całościowo lub częściowo – w sytuacji kiedy chcemy stworzyć środek trwały jedynie z części środków zgromadzonych na AUC.

W jaki sposób zrobić kapitalizację w SAP?

1.Wchodzimy w transakcję KO02 – na górnym pasku wybieramy zakładkę Extras- Asset under construction. Następnie wybieramy opcję Asset values z lewego górnego rogu, tuż przy ikonce białej kartki ze strzałką.

2. Sprawdzamy wartości AUC, czy są zgodne z naszymi założeniami/raportami odnośnie wartości przyszłego środka trwałego.

3. Po sprawdzeniu wartości tworzymy docelowy środek trwały. Cofamy się do początkowego ekranu transakcji KO02, w zakładce Extras wybieramy opcję – Create completed asset.

4. Podajemy wszystkie niezbędne dane nowego asseta – Asset Class, opis, Cost Centre, datę od kiedy zaczynamy amortyzację oraz Useful Life (czyli okres amortyzacji środka trwałego) a także pozostałe dane, o ile posiadamy ich więcej (np. Serial Number, Investment Order). Akceptujemy wprowadzone dane.

5. Zapisujemy zmiany dyskietką z paska na górze transakcji KO02 i wychodzimy z transakcji.

6. Wchodzimy do KO02 ponownie. Wybieramy zakładkę Settlement Rule z górnego paska.

7. W polu Settlement Receiver powinien się pojawić numer nowego asseta – warto go gdzieś zapisać lub skopiować.

W polu oznaczonym znakiem % możemy wpisać wartość procentową kapitalizacji – jeśli ma być pełna (całość kwoty przechodzi na nowy środek trwały) to wpisujemy 100,0, jeśli częściowa – wpisujemy wartość procentową odpowiadającą części nowego asseta. Wpisujemy początkowy miesiąc i rok kapitalizacji w pola From Period i From Fiscal Year i – To Period, To Fiscal Year. Miesiąc i rok powinien być ten sam we wszystkich 4 polach.

8. Zatwierdzamy niebieską dyskietką z górnego paska.

9. Wychodzimy z transakcji KO02 i wchodzimy do KO88. Transakcja KO88 służy do robienia settlementów, podobnie jak KO8G omówiona we wpisie dotyczącym budowaniu środka trwałego.

Wpisujemy tam numer Internal Order, period od którego robimy kapitalizację i rok. W polu Processing type wybieramy Full Settlement lub Partial Capitalization. Zaznaczamy check box Test Run i sprawdzamy poprawność danych. Jeśli są poprawne, wracamy do początku transakcji, odznaczamy Test Run i dokonujemy settlementu.

W ten sposób utworzyliśmy środek trwały gotowy do amortyzacji 🙂

Możemy to sprawdzić na poprzednim assecie, przypisanym do IO (KO02, Extras – Asset under construction) – jego wartość w Year-End powinna wynosić 0 o ile była to pełna kapitalizacja, lub odpowiednio mniej o ile była częściowa. Natomiast na nowym assecie którego numer skopiowaliśmy wskutek czynności z punktu 7, powinniśmy widzieć kwotę kapitalizacji.

Uwaga! Zdarza się tak, że chcemy dokonać niestandardowej kapitalizacji, opartej np. na kwotach z Purchase Orders przypisanych do AUC. Umożliwia nam to transakcja KOB5.

Możemy w niej dokonać kapitalizacji wybierając linijki przypisane do PO oraz dokonać dodatkowo ich podziału procentowego, jeśli interesuje nas część kwoty. By dokonać settlementu w tej transakcji wybieramy u góry z paska zakładkę Final Settlement, podajemy niezbędne dane, akceptujemy je, a następnie robimy settlement transakcją KO88.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: SAP
Tagi: ,