VLOOKUP (Wyszukaj pionowo) – czyli najważniejsza funkcja w Excel dla księgowych 😉

Dzisiejszy wpis będzie nietypowy, bo o Excelu, a dokładnie – wspomnianej w tytule formule VLOOKUP.

Chciałabym wymienić potencjalne, najczęstsze problemy dla których formuła zazwyczaj nie zwraca wyników

Dla wielu zaawansowanych w Excelu osób będzie to absolutnie oczywiste, jednak wiem po sobie ile problemów mi osobiście sprawiała ta formuła, dlatego też myślę że wpis będzie przydatny 😊

VLOOKUP, czyli Wyszukaj Pionowo jest formułą pozwalającą na szybkie przyporządkowanie określonych wartości z jednej tabeli do drugiej tabeli danych.

Żeby przedstawić na przykładzie – w jednym zestawieniu Excelowym mamy w pierwszej kolumnie imiona ludzi a w drugiej kolumnie – ich wiek. Mamy także drugie zestawienie w Excel w którym posiadamy inne dane personalne i te same imiona. Naszym zadaniem jest przyporządkowanie wieku z pierwszego zestawienia, do imion z drugiego zestawienia.

Zrobimy to właśnie VLOOKUP-em.

Pamiętajmy jednak o możliwych błędach jakie formuła może wyrzucić, a których przyczynami są zazwyczaj:

  • Nieprawidłowa kolejność kolumn – pamiętajmy by pierwsza kolumna ,w której znajduje się szukana wartość, była pierwszą kolumną w obydwu zestawieniach. W innym przypadku formuła wariuje 😉
  • Niepoprawny format danych – jeśli np. ściągasz dane z systemu zewnętrznego do Excela, niektóre wartości pokazują się zablokowane z wykrzyknikiem na żółtym tle w lewym górnym rogu – pamiętaj by kliknąć przy tym wykrzykniku w opcję: Konwertuj na liczby – tak by Excel odczytał wartości właśnie w formacie liczbowym.

Czasami format danych to np. Ogólny zamiast Liczbowego przez co Excel nie potrafi ich odczytać. Trzeba go wtedy zmienić na poprawny.

  • Nieprawidłowe wyrażenie wartości liczbowych – czasem formuła „wykrzacza” się na przecinkach zamiast kropek, lub na odwrót – przy danych liczbowych (np. 1,23 zamiast 1.23).

Należy w takich przypadkach zmienić format liczbowy – najlepiej pójść w Excelu do zakładki Narzędzia – Znajdź i zaznacz – Zamień ( kropki na przecinki, lub odwrotnie).

  • Znaki specjalne w komórkach Excel – upewnij się czy w danych nie ma zbędnych spacji – jeśli są, możesz je zastąpić na „nic” – czyli nie wpisując nic w polu zamiany, tą samą opcją Znajdź i zaznacz którą wspomniałam powyżej.
  • Wpisz wszystkie argumenty formuły 😊  -czyli wyszukiwaną wartość, gdzie szukasz (czyli wskaż tabelę), z której kolumny dane chcesz przyporządkować wyszukiwanej wartości (numer kolumny), i na końcu 0 -dopasowanie dokładne, czyli szukasz konkretnej wartości, lub 1 – dopasowanie przybliżone (dane mogą nie być dokładnie tym czym szukasz, ale tym co Excel uznał za najbardziej pasujące) 😊

Powodzenia w pracy z formułą! 😊

#excel #vlookup #wyszukajpionowo #księgowość #problemyzexcel #sosexcel

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>