Omówienie kont w Planie kont i Bilansie

W poprzednim wpisie spojrzeliśmy sobie na plan kont i próbowaliśmy prostego księgowania (wpis znajdziecie tu):

Dziś natomiast chciałabym skupić się już bardziej na planie kont, oraz tym, co w nim znajdziemy.

Jak zapewne pamiętacie ze wcześniejszego wpisu, Bilans składa się z dwóch stron – Aktywów i Pasywów.

Aktywa to generalnie rzecz ujmując wszystkie te składniki majątku którymi dysponuje firma, a które można uznać za mające potencjał do kreowania przychodu.

Główne konta które będą odpowiedzialne za aktywa, a obecne w planie kont to:

  • Aktywa trwałe – czyli wartości niematerialne i prawne (np. logo, know-how firmy, marka), oraz środki trwałe, czyli wszelkie urządzenia bądź składki majątku firmy, których czas użytkowania z założenia jest dłuższy niż rok. Środkami trwałymi mogą być np. maszyny produkcyjne, komputery biurowe, samochody dostawcze,
  • Należności długoterminowe – czyli wszystkie kwoty które są nam należne jako firmie z tytułu sprzedaży, o okresie zapłaty powyżej 12 miesięcy (w planie kont – Rozrachunki z odbiorcami)
  • Inwestycje długoterminowe – w tym nieruchomości (budynki czy grunty), oraz długoterminowe aktywa finansowe(np. odsetki od inwestycji, dywidendy z akcji),
  • Aktywa obrotowe– czyli Zapasy: Materiały, Towary, Produkty i Wyroby gotowe,
  • Należności krótkoterminowe – czyli te o terminie spłaty do 12 miesięcy oraz z tytułu dostaw  i usług – do oraz powyżej 12 miesięcy (w planie kont – Rozrachunki z odbiorcami po stronie Dt),
  • Inwestycje krótkoterminowe – czyli środki w Kasie (gotówka) i na  rachunkach bankowych (na planie kont – Kasa ,Rachunek bieżący).

Konta w planie kont, które odpowiadają za pasywa, a które obecne są w planie kont to m.in.:

  • Kapitał (fundusz) podstawowy – wyceniany jest w zależności od rodzaju spółki – w spółkach kapitałowych jest to wartość udziałów lub akcji spółki, wskazana w umowie spółki z o.o. bądź w statucie spółki akcyjnej, oraz wpisana w rejestr sądowy,

– w spółkach osobowych – w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej jest to minimalna kwota 50 000 zł, w spółkach osobowych pozostałych jest to równowartość wkładów (pieniężnych bądź rzeczowych) właścicieli, wskazanych w umowie spółki.

  • Kapitał (fundusz) zapasowy – jest to ten kapitał pieniężny, który stanowi zabezpieczenie funkcjonowania spółki w ciężkich czasach. Pozwala na pokrycie strat w momencie ich powstania. Jego wartość jest różna w zależności od formy prawnej, zazwyczaj wynosi co najmniej 8% z zysku z danego roku obrotowego i tworzony jest do momentu osiągnięcia przynajmniej 1/3 wartości kapitału zakładowego. Ten rodzaj kapitału uzyskiwany jest też przez nadwyżkę z emisji akcji nad ich wartością nominalną.
  • Kapitał rezerwowy – to kapitał utworzony z myślą o szczególnych wydatkach spółki lub na pokrycie szczególnych strat.
  • Kapitał (fundusz) z aktualizacji wyceny – wynika z aktualizacji wyceny długoterminowych aktywów finansowych (czyli np. akcji, obligacji, udziałów kupionych z myślą o trzymaniu ich w okresie dłuższym niż 12 miesięcy) oraz z aktualizacji wartości środków trwałych (czyli jak wartość środków trwałych zmieniła się od czasu ich wprowadzenia do firmy – może się ona zmieniać m.in. poprzez odpisy amortyzacyjne, sprzedaż środka trwałego, zużycie).
  • w bilansie po stronie pasywów widzimy też zobowiązania długoterminowe (powyżej 12 miesięcy) i krótkoterminowe (do 12 miesięcy oraz te powstałe wskutek dostaw towarów i  świadczenia usług) – pokażemy je na koncie Rozrachunki z dostawcami (Ct))
  • Rozrachunki publicznoprawne w bilansie wykazujemy w Należnościach lub Zobowiązaniach krótkoterminowych (w zależności czy to nasza nadpłata czy zobowiązanie wobec urzędów).

Wyżej wymienione są to tzw. konta bilansowe. W następnym wpisie postaram się przybliżyć konta wynikowe, czyli takie, których wyniki przenosimy na Rachunek zysków i strat (nie na bilans).

#księgowość #plankont #księgowanianakontach #księgowośćodpodstaw #bilans #pracawfinansach

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>