Różnice kursowe na środkach trwałych – studium przypadku

Ten wpis będzie dla praktykujących już księgowych. Ostatnio miałam okazję wgłębić się w kwestię różnic kursowych na środkach trwałych.

Wiecie skąd się biorą? Niby mniej więcej czujemy temat, tak przynajmniej mi się wydawało, ale jednak nie jest to takie oczywiste.

Różnice kursowe na środkach trwałych w przypadku mojej pracy biorą się z konieczności przewalutowania wartości środków trwałych w jednej spółce do waluty drugiej spółki. Jest tak, ponieważ prowadzę dwie spółki o skonsolidowanym bilansie i rachunku zysków i strat, gdzie księgi każdej z nich prowadzone są w jej walucie lokalnej.

Gdy chcę obliczyć wspólną wartość środków trwałych, muszę sprowadzić je do wspólnej waluty, czyli waluty spółki dominującej. To jednak nie wszystko.

Przed obliczeniem wartości różnic kursowych muszę odliczyć i doliczyć wszystkie ruchy na środkach trwałych w danym okresie rozliczeniowym.

Jeśli macie podobną sytuację powiązanych spółek z różnicami kursowymi, poniżej przedstawiam kroki do obliczenia różnic kursowych na środkach trwałych:

  1. Ustalamy wartość bilansową środków trwałych z początku roku,
  2. Pobieramy wartość środków trwałych z systemu księgowego (osobno dla każdej spółki), tzw. Book value.
  3. Dokonujemy przewalutowania tej spółki, której walutę zmieniamy na walutę spółki dominującej – w tym celu bierzemy kurs walutowy z końca danego okresu rozliczeniowego (np. końca miesiąca),
  4. Po przewalutowaniu możemy obliczyć wspólną wartość środków trwałych (Book value), dodając wartość środków trwałych obydwu spółek do siebie,
  5. Odliczamy i doliczamy wszystkie ruchy na środkach trwałych w obydwu spółkach, uwzględniając wartości po przewalutowaniu – zakupy, likwidacje, amortyzację,
  6. Różnica między Book value obydwu spółek z danego okresu z systemu księgowego (po przewalutowaniu drugiej z nich) +- ruchy na środkach trwałych i tym, co wynika z wartości początkowej środków trwałych +- ruchy na środkach trwałych w okresie rozliczeniowym, to właśnie różnice kursowe. Przedstawia to poniższa grafika:

#różnicekursowe #środkitrwałe #księgowość #businessasusual

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>