Kim jest księgowy? część 0 – wprowadzenie :)
Od jakiegoś czasu mam ambicję wyjaśnienia światu czym jest księgowość 😊
Problem polega na tym, że chcę to zrobić najprościej jak to tylko możliwe, a opisanie tematu w sposób prosty i zrozumiały dla wszystkich to nie lada wyzwanie, dlatego zabieram się do tego jak pies do jeża.
Niemniej, chciałabym dziś napisać pierwszy z cyklu wpis tłumaczący, czym tak naprawdę jest księgowość.
Wpis ten kieruję głównie do osób, które rozważają karierę zawodową w tej profesji, ale oczywiście zapraszam i doświadczonych księgowych/doświadczone księgowe do poczytania w celach rozrywkowych 😊.
Tak więc zaczynamy.
Księgowy jest jak lekarz. Lekarze badają i analizują ciało człowieka, w celu poznania jego ogólnej kondycji, potencjału długości życia, stanu zdrowia.
Księgowy bada w ten sam sposób kondycję przedsiębiorstwa. Dzięki danym dostarczanym z ksiąg rachunkowych można dowiedzieć się takich rzeczy jak ogólny stan przedsiębiorstwa, czyli czy prowadzone jest ono w sposób racjonalny i przemyślany, można zbadać potencjał rozwojowy firmy, można ocenić jej długość życia (czy nie znajduje się na skraju bankructwa lub upadłości poprzez sposób jej prowadzenia).
Księgowi, tak jak lekarze, mają swoje specjalizacje.
Asystenci podają nożyce i skalpel przy operacjach, czyli przygotowują dokumenty, wprowadzają je do systemów, załatwiają nie wyjaśnione sprawy urzędowe czy sprawdzają błędy w systemach, sprzątając dane.
Księgowi działu AP (Accounts Payables – czyli zajmujący się zobowiązaniami firmy) wprowadzają i dbają o poprawność księgowań większości dokumentów księgowych – od rozliczeń wydatków pracowniczych czy delegacji, poprzez faktury i noty korygujące od dostawców, kończąc na wyciągach bankowych czy dokumentach wydania z magazynów.
Księgowi AR (Accounts Receivables -czyli zajmujący się przychodami firmy) są odpowiedzialni za wpływy od klientów firmy – księgują faktury przychodowe, wyciągi bankowe i wyjaśniają kwestie dotyczące należności firmy.
W końcu księgowi GL (General Ledger – czyli Księgi Głównej) odpowiadają za księgę główną firmy – czyli spinają pracę wszystkich działów księgowości porównując zgodność wartości ksiąg głównych z wartościami dostarczanymi przez księgi pomocnicze, prowadzone przez działy AP, AR i wszystkich innych działów księgowych, których jest jeszcze kilka 😊
W ich gestii jest doprowadzenie do poprawności wszystkich danych, wyjaśnienie nieścisłości i dodatkowe księgowania które doprowadzą do zgodności danych.
Oni też finalnie tworzą bilans i rachunek zysków i strat, czyli z wyniku ich pracy widać końcowy wynik finansowy firmy w każdym miesiącu (zysk albo strata).
Istnieje także wiele bardzo specjalistycznych działów takich jak Intercompany czy Transfer Pricing – działy zajmujące się rozliczeniami między spółkami w grupie, działy podatkowe zajmujące się jedynie podatkami dochodowym czy VAT, w końcu Analitycy finansowi.
Praca wszystkich tych działów ma na celu ujrzenie końcowego efektu jakim jest obraz całego naszego organizmu – przedsiębiorstwa.
A że wielkie przedsiębiorstwa to organizmy nie mniej złożone niż ciało człowieka, bardzo wiele osób składa się swoją pracą na efekt finalny 😊
Kim jeszcze poza lekarzem jest księgowy? W dużej mierze specjalistą od systemów.
Osobiście uważam, że praca księgowego w coraz większym stopniu zmierza w kierunku w którym nie będzie trzeba ręcznie wprowadzać zapisów do ksiąg rachunkowych, czyli do systemów.
Dane będą zaczytywane automatycznie. Rynek pracy wykaże zapotrzebowanie na osoby świetnie znające się na systemie, które przy pomocy wiedzy merytorycznej będą w stanie szybko wykryć i naprawić błędy w automatycznych księgowaniach.
Z czasem, zapewne dojdą i elementy programowania.
Nie mam na celu przekonywania, że jest to praca marzeń. Osobiście uważam, że patrząc z perspektywy całego obrazka jest to profesja absolutnie wciągająca i pasjonująca, jeśli rozumie się te wszystkie mechanizmy.
Niemniej, praca sama w sobie jest bardzo wymagająca, zarówno pod względem elastyczności, sprawności umysłu, umiejętności pracy pod presją czasu i dokładności. By nie popełniać wielu błędów, warto również rozumieć co się robi, co wcale nie zawsze jest proste 😊
Nie jest to też praca dla osób, które nie lubią uczyć się nowych rzeczy, ponieważ bez tej nauki można pewnego dnia obudzić się w profesji, na którą nie będzie już zapotrzebowania.
Ten zawód, jak każdy inny, bardzo mocno ewoluuje, a księgowy w korporacji w coraz większym stopniu będzie analitykiem poprawności danych i systemów.
To chyba tyle tytułem wstępu. Wiem, że osoby które dopiero interesują się ewentualnym wyborem tej ścieżki zawodowej nie wiedzą o co chodzi z księgowaniami czy zapisem w księgach.
Kolejny wpis będzie więc traktował o tym jak my, księgowi, tworzymy obraz stanu organizmu jakim jest przedsiębiorstwo.
Tak jak programista tworzy programy poprzez funkcje oparte na zmiennych, tak księgowy tworzy obraz kondycji firmy zapisując transakcje na kontach T-owych.
Ale o tym w następnym wpisie 😊 Stay tuned!
#księgowość #pracawfinansach #karierawksięgowości