Skonsolidowane sprawozdanie finansowe spółek- ogólne założenia
Zastanawialiście się kiedyś jak funkcjonują skonsolidowane sprawozdania finansowe spółek?
Może robicie je sami zawodowo?
Ja również niedawno musiałam poukładać sobie w głowie ogólny mechanizm ich funkcjonowania, i chętnie podzielę się wnioskami, o ile jesteście ciekawi.
Jest to próba uproszczonej analizy tematu. Nie jestem podatkowcem, ale zawsze lubię poznawać mechanizmy i logikę istniejących rozwiązań.
Oto zatem moje obserwacje:
1.Skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządza się dla spółek połączonych kapitałowo (działających w grupie),
2. W ramach tej grupy biorąc za przykład moje doświadczenie zawodowe, znajdziemy podmioty o „nierównych” wobec siebie pozycjach – jedna z nich będzie np. spółką dominującą, a druga np. podporządkowanym oddziałem.
3. Każda z firm prowadzi własne księgi (ewidencję gospodarczą) i wykorzystuje je dla sporządzenia skonsolidowanego, czyli wspólnego, sprawozdania finansowego w zamknięciu miesiąca.
4. W sytuacji w której mamy do czynienia z opisanym wyżej układem (jednostka dominująca i podporządkowany oddział) – oddział nie jest podatnikiem VAT i CIT. Jest nim jednostka dominująca.
5. Jeżeli jednostka podporządkowana jest oddziałem, z założenia nie generuje przychodów – prowadzi działalność wspierającą dla jednostki dominującej.
Takie zebranie przemyśleń z obszarów zawodowych zawsze pomaga mi usystematyzować wiedzę i mam nadzieję, że wam również się przyda 😊
Jeśli zauważycie lukę w moim rozumowaniu, bardzo proszę o komentarz! 😊 Chętnie się czegoś nauczę.
#bilans #sprawozdanie #konsolidacja #przemysleniaksiegowej