Na co zwrócić uwagę w Polskim Ładzie gdy jesteś pracownikiem lub przedsiębiorcą

Witajcie! W dzisiejszym wpisie chciałabym podsumować najważniejsze i podstawowe w mojej subiektywnej opinii kwestie związane z Polskim Ładem gdy jesteście pracownikami lub przedsiębiorcami.

Pracownicy:

  1. Spójrzcie na paski płacowe i zastanówcie się ile zarabiacie. Jeżeli jest to kwota oscylująca w okolicach górnej lub dolnej granicy limitu dla tzw. klasy średniej (miesięcznie od ok. 5 701 do 11 141 PLN brutto, lub rocznie od 68 412 do 133 692 PLN brutto) może okazać się bardziej korzystne zrezygnowanie z ulgi dla klasy średniej. Ulga ta obniża bowiem wysokość waszego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, który rozliczacie w rocznym PIT. Zarabiając na granicy dolnego lub górnego limitu, może okazać się, że wyskoczymy poza widełki limitu ulgi, co z kolei spowoduje konieczność oddania jej w wysokości jej pełnej kwoty. W takiej sytuacji rezygnując z ulgi dla klasy średniej ochronimy nasz portfel przed szokiem związanym ze sporą niedopłatą w PIT, a miesięcznie będziemy dostawać kwotę pomniejszoną o wartość ulgi dla klasy średniej (pomniejszona kwota netto).
 
  1. Pamiętajcie o złożeniu PIT- 2. Ten formularz najprawdopodobniej wypełnialiście na początku zatrudnienia, jeśli jednak nie, jest on konieczny do zastosowania nowej, podwyższonej kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł). Jeśli więc nie chcecie stracić na Polskim Ładzie, gorąco polecam wypełnienie formularza lub upewnienie się że był składany 🙂 Jeśli nie był, poproście o formularz swoje kadry.
 

Bonusowy pomysł : by uchronić się przed dużymi zobowiązaniami z tytułu PIT, rozważcie założenie IKZE 😉

Przedsiębiorcy:

  1. Zastanówcie się nad tym, czy warto kontynuować opodatkowanie liniowe, czy warto przejść na ryczałt. Jeśli generujecie niewielkie koszty, najprawdopodobniej bardziej opłaca się przejść na ryczałt. Jeśli jednak pracujecie w zawodach związanych z obszarem IT, upewnijcie się że działacie na dobrej stawce ryczałtu. Napisałam o tym tu:
  1. Darowizna samochodu prywatnego na cele firmy – w Polskim Ładzie będzie mniej korzystna. Wcześniej obowiązywały przepisy w myśl których auto prywatne można było wprowadzić do środków trwałych firmy w kwocie nabycia, niezależnie po ilu latach zostało wprowadzone. Od tej wartości liczyła się amortyzacja zmniejszająca podatek dochodowy. Teraz samochód użytkowany wcześniej prywatnie można wprowadzić do firmy w cenie nabycia, ale nie wyższej od wartości rynkowej – co oznacza praktycznie cenę, za którą obecnie dostalibyśmy sprzedając nasz samochód. Wartość początkowa środka trwałego jest więc dużo niższa, przez co niższe będą też odliczenia z tytułu amortyzacji.

Jeśli wpadną mi w ręce jakieś nowe ważne kwestie dotyczące Polskiego Ładu, nie omieszkam dodać do wpisu 🙂 Trzymajcie się ciepło!

#polskiład

#pracownik

#przedsiębiorca

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>