Ryczałt w Polskim Ładzie dla zawodów IT- czy na pewno wiesz jaką powinieneś mieć stawkę?

Jakiś czas temu natknęłam się na filmik dr. Sławomira Mentzena odnośnie ryczałtu w ramach Polskiego Ładu. Stwierdziłam że jest to jeden z najlepszych opracowań na ten temat na jakie się natknęłam, dlatego dzisiejszy wpis będzie streszczeniem w (mam nadzieję 🙂 ) prosty i przystępny sposób tego, co zrobić gdy przeszliśmy z jednoosobowej działalności na podatku liniowym na rozliczenie ryczałtem, a nie jesteśmy pewni stawki ryczałtu.

Okazuje się bowiem że wielu przedstawicieli korporacyjnych stanowisk z obszaru związanego z IT, takich jak Analitycy, Scrum Masterzy czy Product Ownerzy, może mieć z tym spory problem, a gra toczy się o niemałe pieniądze.

Poniżej znajdziecie link do omawianego filmiku:

Tytułem wstępu – Polski Ład spowodował, że wielu jednoosobowym działalnościom gospodarczym bardziej opłacało się uciec od rozliczenia podatkiem liniowym (19%) w którym od tego roku należy odprowadzić pełną składkę zdrowowtną, do rozliczenia ryczałtem, gdzie stawki są niższe.

Na ryczałcie, będąc pracownikiem z obszaru IT zapłacimy podatek w wysokości 15, 12 lub nawet 8,5%, nie możemy jednak rozliczać kosztów które mogą ostateczny wymiar podatku obniżyć.

Musimy się jednak dokładnie upewnić, czy na pewno stosujemy poprawną stawkę. W interpretacji Urzędów Skarbowych bowiem, nawet jeśli my wiemy czym się na co dzień zajmujemy, wg. nich możemy nie świadczyć działalności związanej z oprogramowaniem, a np. z doradztwem biznesowym.

Stawki ryczałtu rozpoznawane są na podstawie kodów PKWiU wykonywanej działalności. Często jednak, gdy sami na własną rękę próbujemy identyfikować naszą działalność jako związaną lub nie z oprogramowaniem, możemy natknąć się właśnie na odmienne zdanie urzędów skarbowych.

Problem pojawia się wtedy gdy nasza identyfikacja działalności okaże się błędna tuż przed upłynięciem 5 lat w czasie których urząd skarbowy może nas skontrolować, i naliczony zostanie zaległy podatek wraz z odsetkami karnymi.

Jak więc upewnić się że stosujemy poprawną stawkę na ryczałcie? Najlepiej stosując się bezpośrednio do tych, wspomnianych przez Sławomira Mentzena, kroków:

  1. Występujemy z wnioskiem do GUS. We wniosku opisujemy dokładnie czym się zajmujemy i pytamy o to, jaki jest kod naszej działalności wg. PKWiU.
  2. Po uzyskaniu informacji z GUS odnośnie kodów PKWiU (co może teraz zająć kilka miesięcy), występujemy z wnioskiem do KIS (Krajowej Informacji Skarbowej) z opisem, czym dokładnie się zajmujemy, i wg. GUS jest to taki i taki kod PKWiU. Na tej podstawie pytamy, jaką stawkę ryczałtu możemy zastosować. Na tym etapie może pojawić się ze strony KIS pytanie pułapka : „A czy ma Pan/Pani związek z oprogramowaniem w ramach swojej działalności?” Na tak zadane pytanie nie możemy odpowiedzieć inaczej, jak w sposób aktorski. Musimy wyobrazić sobie sytuację, w której pracujemy w danej branży pierwszy dzień, i odpowiedzieć, że nie wiemy czy nasza działalność ma związek z oprogramowaniem. Następnie podać przytoczony już zakres naszej działalności, oraz wcześniej otrzymaną informację z GUS.

Na taką odpowiedź KIS może odpowiedzieć dwojako:

  1. KIS wyda informację o stawce ryczałtu na podstawie przedstwionych przez nas informacji (sytuacja idealna) lub,
  2. KIS odmówi wydania informacji ze względu ma brak przedstawionego stanu faktycznego.

W tej drugiej sytuacji, jako że to KIS jest instancją która ma obowiązek służyć informacją podatkową, możemy zaskarżyć taką decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Moim osobistym zdaniem, jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto to robić przez profesjonalną kancelarię podatkową, ale oczywiście można próbować samodzielnie.

Podsumowując:

  1. Jeśli ewidentnie zajmujecie się tworzeniem oprogramowania – istnieje duża szansa że możecie się rozliczać ryczałtem na 12%,
  2. Jeżeli jesteście na stanowiskach „zagrożonych” niepewnością ryczałtową – takich jak Scrum Master, Analityk, Product Owner , Product Manager, czy osoby zajmujące się SAPwystąpcie o interpretację (patrz 2 pierwsze podpunkty 🙂 ), ponieważ są one zaliczane raczej do doradztwa biznesowego,
  3. Jeżeli jesteście – Testerem manualnym albo Specjalistami od cyber security – istnieją interpretacje wg. których możecie się rozliczać stawką 8,5%.

Na koniec – co zrobić jeśli nie wiecie jaką powinniście mieć stawkę ? Najbezpieczniej do czasu otrzymania wiążącej informacji rozliczać się stawką 12 lub nawet 15% by w razie czego nie dopłacać zaległego podatku.

Powodzenia!

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>